Апеляційна скарга подається до суду вищої інстанції, щоб оскаржити ті рішення чи ухвали суду, які ще не набрали законної сили. Апеляція може бути як повною, так і неповною. У першому випадку вся справа має бути переглянута у всьому її обсязі. При цьому вивчення матеріалів справи має спочатку проводитися за тими правилами, які передбачені для суду першої інстанції, тобто суду, який виніс рішення. У разі неповної апеляції справу буде переглянуто лише в тому обсязі, який міститься в аргументах складеної апеляційної скарги.
Процедура розгляду апеляції полягає в тому, що суд вищої інстанції перевіряє винесене рішення нижчестоящого суду. В результаті він може як затвердити рішення, яке оскаржено, так і скасувати його. Слід зазначити, що рішення нижчестоящого суду має бути переглянуто по суті справи, а не з окремих питань судового провадження.
Подати апеляцію можуть не тільки позивач або відповідач, але й інші особи, що беруть участь у справі, зокрема, треті особи або особи, які вважають, що їхні права ущемлені нижчестоящим судом у винесеному рішенні. Тому у разі впевненості, що рішення суду першої інстанції не відповідає вимогам закону, потрібно обов'язково виборювати свої права шляхом подання апеляції.
Апеляційну скаргу громадянин може скласти самостійно за правильним зразком, але краще скористатися при цьому послугами гармотного юриста. Неправильно оформлена апеляційна скарга не буде прийнята судовим органом для розгляду. Крім того, важливо не пропустити термін подання апеляції. Терміни подання таких скарг зазвичай досить невеликі: від трьох до п'ятнадцяти днів у кримінальних провадженнях та від п'яти до десяти днів у всіх інших справах. Терміни залежать від того, який вид та сутність винесеного судового рішення.
Якщо громадянин пропустив термін апеляції, йому можуть відмовити у її розгляді. Однак якщо причиною пропуску була поважна причина, цей термін може бути відновлений. У жодному разі не варто тягнути з поданням апеляційної скарги, тому що в такому разі потрібно буде вирішувати проблему з відновленням терміну, крім проблем із оскарженням самого судового рішення.
Куди слід подавати апеляційну скаргу? Оскарженням судового рішення займається апеляційний суд, в юрисдикції якого перебуває суд першої інстанції – місцевий суд. Верховний Суд розглядає апеляції на рішення апеляційних судів. А рішення Верховного Суду переглядає Велика Палата Верховного Суду.